Ekonomi

Elektrik Faturası Desteği: Kime ve Nasıl Uygulanır, Şartlar ve Destek Miktarları 2024’te Ne Kadar?

Elektrik faturalarının yükselmesi özellikle dar gelirli aileler için ciddi bir ekonomik zorluk oluşturuyor. Bu nedenle, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından elektrik faturası desteği sunulmaktadır.

Kimler Bu Desteği Alabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar, 18 yaşını doldurmuş olanlar ve son 15 gün içinde sosyal yardım başvurusu yapmamış olanlar bu desteği alabilirler. Ayrıca, hanedeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekmektedir.

Ek Şartlar Nelerdir?

Bu destekten yararlanmak için ek şartlar da bulunmaktadır. Bunlar arasında eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımlardan yararlananlar, muhtaç asker ailesi yardımı alanlar, öksüz, yetim ve asker çocuğu yardımı alanlar, şartlı eğitim ve şartlı sağlık desteği alanlar, ikiz, üçüz ya da daha fazla sayıda çoklu doğum yapanlara yönelik yardımlardan yararlananlar, engelliler, yaşlılar ve silikozis hastalarına yönelik yapılan yardımlardan yararlananlar ile evde medikal cihaz kullananlar bulunmaktadır.

Destek Miktarları (2024 Yılı İçin)

  • 1-2 kişilik haneler için: 130,09 TL (75 kWh)
  • 3 kişilik haneler için: 173,46 TL (100 kWh)
  • 4 kişilik haneler için: 216,82 TL (125 kWh)
  • 5 ve daha fazla kişilik haneler için: 260,19 TL (150 kWh)

Destek Programları

Bu destek programları arasında asgari elektrik tüketim desteği ve tıbbi cihaz elektrik sarf desteği bulunmaktadır.

Başvuru Yöntemleri

Bu destekten faydalanmak isteyenler başvurularını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) üzerinden gerçekleştirebilirler. Daha fazla bilgi için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi web sitesi ile SYDV’lerin il/ilçe müdürlüklerinin web siteleri ziyaret edilebilir.Poco Forum Google News

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu